Marketing dla hostelu? Praktyczny poradnik.

Jeśli prowadzisz hostel, wiesz, że konkurencja jest spora. O względy klienta walczysz nie tylko z innymi hostelami. Ofertami kuszą też hotele i kwatery mieszkaniowe. Mało tego o turystów walczą też poszczególne miasta. Zatem promując hostel stajesz się też po części ambasadorem miejsca w, którym oferujesz nocleg. Poniżej kilka porad, które mogą się Tobie przydać – sprawdź jak uczynić hostel magnesem przyciągającym turystów.

Od razu zaznaczmy – niektóre rzeczy, takie jak projektowanie stron www lepiej zostawić specjalistom, nie znaczy to jednak, że nic nie można zrobić samemu. Wręcz przeciwnie – promocja Twojego hostelu jest w Twoich rękach. Twoją moc sprawczą warto przekuć w sukces biznesu!

Na pewno musisz aktywnie działać w internecie. Nie oszukujmy się – to raczej tam Twoi potencjalni klienci będą szukać noclegu. Dopilnuj aby adres Twojego hostelu znalazł się w mapach google i był też w popularnych wyszukiwarkach hotelowych czy noclegowych. Za taką obecność trzeba czasem płacić – w końcu nie ma nic za darmo a do klientów trzeba jakoś dotrzeć. Dobrym pomysłem są też reklamy adwords, które powodują, że dana strona www ukazuje się wysoko na liście wyszukiwania po wpisaniu przez internautów danej frazy. Kampanie adwords są o tyle korzystne, że można z góry definiować ich budżet, więc nie dostaniemy nagle niebotycznych rachunków znikąd. Istotną, w zasadzie najważniejszą kwestią jest jednak odpowiednie zarządzanie kampanią – w tym celu można zawsze poprosić o pomoc specjalistów i zlecić prowadzenie kamapani agencji marketingowej, która będzie potrafiła dobrze zoptymalizować nam adwordsy stosowanie do potrzeb.

Pokoje hotelowe

Jeszcze kilka słów o sieci. Projektowanie stron to nie wszystko – ważne aby wypełnić je wartościowymi treściami, udostępniać tam zdjęcia hostelu. Wyraźnie trzeba też zaznaczyć koszty noclegu i zwrócić uwagę na zalety hostelu. Jeżeli oferujemy śniadania ze świeżo upieczonym chlebem, to napiszmy o tym na stronie. Jeżeli hostel znajduje się w samym sercu miasta, to podkreślmy to tak słownie, jak i wizualnie za pomocą mapki. Ważny jest także realny świat – czyli to jak hostel prezentuje się odwiedzającym. Odnowiona elewacja, estetyczny szyld kuszą nowych i potencjalnych klientów – aż chce się robić przy nim zdjęcie. Pamiętaj, jak istotna jest recepcja hotelu – na stanowisku recepcjonisty powinny pracować tylko miłe i komunikatywne osoby, ważne aby ustawić tam też fotele, tak aby oczekujący goście mogli wygodnie usiąść, cukierki na ladzie także będą miłym akcentem. Niezłym pomysłem jest także zagospodarowanie pokoi hostelu – zostawmy tak czekoladki wraz z listem powitalnym – niech goście wiedzą, że mogą liczyć na naszą pomoc.